Ohlédnutí za výletem: Za Dalimilem na rozhlednu 11.10.2025
photo fotkyJak jistě mnozí víte mojí srdeční záležitostí jsou Jeseníky, a tak se snažím,pokud to jde aspoň jednou ročně tam udělat výlet. Proto i dnešní výlet byl směřován do oblasti Jeseníků na Dalimilovu rozhlednu nedaleko Starého města pod Sněžníkem.Jde o rozhlednu,která je věrnou kopií rozhledny na Kralickém Sněžníku a která bohužel pro špatný stav musela být zbořena. Ještě v pátek nebylo jasné jestli se výlet bude konat,protože jsme byli pouze dva.Psal jsem tedy všem známým .....
podrobnosti
.... jestli by se nechtěli zůčastnit.Jedna turistka váhala kvůli větru a další se rozmýšlela podle práce,jak bude unavená.Nakonec se mi v pátek jeden přihlásil,tak bylo jasné,že se výlet bude moci uskutečnit.Počasí mělo být proměnlivé,tak proto se asi nikomu moc nechtělo.Ráno to ty dvě turistky vzdali,tak jsem ještě doufal,že ještě třeba někdo přijde na nádraží bez přihlášení.
Po příjezdu na nádraží nikdo další nepřišel,tak jsme vyrazili ve třech.Vyjeli jsme načas a po přestupu v Zábřehu jsme vyjeli s 10min. zpožděním.V Hanušovicích jsme měli 10min.na přestup,tak jsem se bál abychom ten další přípoj stihli.Nakonec i ten vlak z Hanušovic měl 10min.zpoždění,tak jsme to v pohodě stihli a v 10,45h jsme zdárně přijeli do Starého Města pod Sněžníkem s 10min.zpožděním.
Marián navrhl ,že kousek nad městem jsou dva bunkry,tak,že bychom se k nim mohli podívat,abychom nešli po silnici. Domluvili jsme se a za asi 40min.jsme přišli k pěchotnímu srubu Borek. Hned vedle byl srub Ozdravovna.Oba byly nepřístupné,tak jsme si je prohlédli aspoň z venku.Byl od nich krásný výhled na Staré město a i na rozhlednu,ke které jsme míříli.Po krátké zastávce jsme pokračovali k té rozhledně.Čím blíže jsme se přibližovali,tím strmnější byl výstup.Líba musela několikrát odpočívat,aby nabrala síly.Šli jsme převážně loukami a lesem. Bylo celkem bezvětří a občas vysvitlo sluníčko.Přestože byla cesta dlouhá jen 5km,tak to bylo docela úmorné.K rozhledně jsme přišli ve 13h a váhali jsme jestli máme jít nahoru,protože na okolních kopcích se válela mlha a byla docela zima. Nakonec jsme se chlapy rozhodli,že půjdeme nahoru.Líba na nás chvíli čekala a pak šla pomalu k chatě Paprsek,kde jsme se měli občerstvit. Na rozhledně totiž byla jen studená kuchyně,a protože zde byla akce se vstupem pro hendikepované a mohli sem auta,tak zde bylo docela plno a nebylo si kde sednout.
Vylezli jsme nahoru a kochali se krásou okolních kopců.Byly částečně v mlze,ale i tak to stálo za to.
Je to nádherné místo a určitě stojí za shlédnutí.
Po prohlídce jsme pokračovali 1,5km k chatě Paprsek na pozdější oběd.Měli jsme už docela hlad.Přišli jsme tam ve 14,15h a k našemu zděšení zde plno plno a museli jsme si vystát frontu. Byla zde totiž částečná samoobsluha.Jídlo se objednávalo u pultu a potom nám ho donesli.Přestože bylo už 14,15h,tak měli docela velký výběr.Po obědě jsme se dohodli,že bychom mohli stihnout dřívější vlak v 17,30h.Tak jsme v 15h vyšli směr Ostružná.Čekalo nás 6,5km.Cesta vedla většinou lesem a byla místy dost rozbahněná.Po příchodu do Ostružné jsme se s Líbou stavili v restauraci Jeřabina na pivko,zatímco Marián šel ještě hledat kešku.Nakonec jsme se všichni v 17,15h zdárně sešli na nádraží v Ostružné,počkali na vlak a po přestupu v Zábřehu jsme v 19,35h zdárně dorazili zpět do Pardubic.
Byl to nádherný výlet,ani jsme nezmokli.Jen byla škoda,že se nás zůčastnilo tak málo.Možná příčina byla,že TK Slovan pořádal autobusový zájezd,tak dala většina přednost Slovanu.
Určitě výlet někdy zopakuji.
Po příjezdu jsme se rozlučili a odešli do svých domovů.
Zpracoval M.Macoun
